Lahana Turşusu - Lezzet Adresim
Lahana Turşusu

Sosyal Medya Hesabınızda Paylaşın:

Ya da sadece bu linki kopyalayın ve paylaşın

Malzemeler

3 Kg Turşuluk Lahana
10 Diş Sarımsak
3 Yemek Kaşığı Kaya Tuzu
12 Su Bardağı Su
2 Yemek Kaşığı Sofra Tuzu Lahanayı ovmak için.
2 Adet Kapya Biber
3 Adet Havuç

Lahana Turşusu

Havuçla Birlikte

   Geleneksel Lezzet

   • 45 dak.
   • 8 Kişilik
   • Medium

   Tarif

   Lahanayı bıçakla iri parçalara keselim ve yıkayıp süzelim. Sonra normal tuzla lahanaları ovalım ve üzerini örtüp bir gece bekletelim. Daha sonra sarımsakları soyalım, havuçları ve biberleri dilimleyelim.

   Turşu suyu için bir kaba kaya tuzunu, içme suyunu, pul biberi koyup iyice karıştıralım ardından 5 litre kavanoza biraz lahana koyup elimizle bastıralım. Üzerine biraz havuç, biber ve sarımsak yerleştirelim.

   Tekrar lahana ve diğer malzemeleri sırasıyla yerleştirerek kavanozu dolduralım. Hazırladığımız tuzlu suyu malzemelerin üzerine çıkacak şekilde dökelim arada kavanozu silkeleyerek havasını alalım ki ölçülü olan suyu alsın.

   Hazır olan turşumuzun kapağını kapatalım ve güneş görmeyen karanlık bir yerde bekletelim. Yaklaşık 3 hafta sonra turşumuz yemeye hazır.

   Afiyet Olsun !

   Adımlar

   1
   Tamamdır

   1. Adım

   Lahanalar sofra tuzuyla ovulur bir gece bekletilir. Sebzeler dilimlenir. Tuzlu su karışımı hazırlanır. Sebzeler sırasıyla kavanoza yerleştirilir. Hazırlanan tuzlu su üzerine dökülür. Kavanozun kapağı kapatılarak karanlık bir yerde turşu bekletilir.

   Lezzet Adresim

   Mutfağın en güzel yanı; keşfedilmemiş lezzetlere yelken açmak ve yeni tarifler üretmek, başka mutfaklara misafir olmaktır. Bu fikirden hareketle 'paylaşmak' ve paylaştıkça da her mutfağa katkı yapmak için buradayım. Ben mutfaktan biriyim.

   20161004_172706
   önceki
   Pirinçli Börek
   20161001_161309
   sonraki
   Palamut Tava

   Yorumunuzu ekleyin

   error: